Deklaracja Dostępności

Ośrodek Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej BIP Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej .

 

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • brak

 

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Strona internetowa nie jest wyposażona w skróty klawiaturowe, które mogłyby wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników.

Można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Łukasz Piwowar, sekrestariat@oppacom.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 33 812 49 78. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu.

Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

  1. Deklaracja dostępności

    Dostępność architektoniczna

    Plan działań na rzecz poprawy zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami na podstawie ustawy z dnia 19 lipca 2019r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz.U. z 2020 roku, poz.1062).
    Ośrodek Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej.

    W zakresie dostępności architektonicznej- wolne od barier poziomych i pionowych przestrzeni komunikacyjnych budynku. Budynek Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej mieści się przy ulicy Karola Miarki 11. Nieruchomość trzy kondygnacyjna, administratorem budynku jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Od ulicy Karola Miarki wjazd na parking jednostki z możliwością pozostawienia pojazdu na miejscu parkingowym (5 miejsc parkingowych). Dostęp do budynku bez barier architektonicznych przez drzwi otwierane na zewnątrz z możliwością szerszego otwarcia, pozwalająca na wjazd wózka inwalidzkiego. Na parterze budynku znajduje się dział opieki nad osobami nietrzeźwymi Ośrodka, przestrzeń komunikacyjna parteru jest wolna od pionowych i poziomych barier komunikacyjnych. Trakt komunikacyjny na drugie piętro do administracji Ośrodka wyposażony jest w barierkę zamontowaną po lewej stronie biegu klatki schodowej. Na drugim piętrze rozlokowane są pomieszczenia administracyjne w szczególności biura: Dyrektora Ośrodka, Sekretariat, pomieszczenia działu finansowo-księgowego oraz administracyjno-organizacyjnego. Przestrzeń komunikacyjna drugiego piętra jest wolna od pionowych i poziomych barier komunikacyjnych, dostęp na drugie piętro możliwy poprzez wjazd windą.

    W zakresie dostępności architektonicznej-Instalacja urządzeń lub zastosowanie środków technicznych i rozwiązań architektonicznych w budynku, które umożliwią dostęp do wszystkich pomieszczeń, z wyłączeniem pomieszczeń technicznych. W Ośrodku Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej, istnieje łatwy dostęp komunikacyjny do pomieszczeń w szczególności w dziale opieki nad osobami nietrzeźwymi Ośrodka, sanitariaty wyposażone są w barierki pomocnicze, zachowana jest odpowiednia szerokość w ciągu komunikacyjnym dla łatwego poruszania się osobom na wózku inwalidzkim, wjazd i wyjazd z Ośrodka wyposażony jest w pochylnię.

    W zakresie dostępności architektonicznej–zapewnienie informacji na temat rozkładu pomieszczeń w budynku, co najmniej w sposób wizualny i dotykowy lub głosowy. Na chwilę obecną wykazano, iż zarówno w administracji Ośrodka jak i w dziale opieki nad osobami nietrzeźwymi widnieje informacja w miejscu widocznym dla każdej osoby przebywającej w Ośrodku na temat rozkładu pomieszczeń tj. piwnica, parter oraz drugie piętro Ośrodka.

    W zakresie dostępności architektonicznej-zapewnienie wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego, o którym mowa w art.2 pkt 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U z 2019r., poz. 1172 i 1495). W budynku Ośrodka Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej istnieje możliwość wstępu osobie korzystającej z psa asystującego.

    W zakresie dostępności architektonicznej-zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami możliwości ewakuacji osób. W Ośrodku Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym w Bielsku-Białej, istnieją procedury ewakuacji z budynku w razie szczególnego zagrożenia np. w ramach instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego zgodnie z aktualna wersją tj. maj 2016 roku

     

Nasz serwis BIP został zaprojektowany zgodnie ze standardem WCAG 2.1 tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub posiadanej dysfunkcji ( test).

Serwis jest zgodny ze standardami W3C:

  • HTML5
  • WCAG 2.1 (minimum AA)

Serwis spełnia wszelkie normy Europejskie zawarte w dokumentach:

Unii Europejskiej:

  • Deklaracja Ministrów z 11 czerwca 2006 r.
  • Inicjatywa i2010
  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/2102 z dnia 26 października 2016 r.

ONZ: Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych

Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych Window-Eyes, JAWS czy NVDA.

Obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy myszki. jak i wyłącznie samej klawiatury (przy użyciu klawiszy Tab , Shift + Tab , Enter i strzałek kierunkowych)

Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące:

  • Zmiana wielkości czcionki,
  • Zmiana odstępów w tekście (między znakami, słowami, liniami),
  • Zmiana kontrastu.

Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.

Serwis został zbudowany w oparciu o metodę „Responsive Web Design”, w skrócie RWD. Metoda ta sprawia, że serwis automatycznie dostosowuje wyświetlanie do rozdzielczości oraz wielkości ekranu.

Nie wymaga powiększania, ani przewijania w kierunku poziomym.

W urządzeniach takich jak tablety, smartfony, telefony komórkowe serwis jest znacznie bardziej czytelny i przyjazny w obsłudze.

certyfikat dostępności Jednostka Bez Barier

Certyfikat przyznany w następstwie przeprowadzonego audytu *) potwierdza wysoki stopień dostępności cyfrowej serwisu BIP dla osób niepełnosprawnych: niedowidzących oraz niewidomych i ociemniałych, a także osób z innymi typami niepełnosprawności (ruchowymi, słuchowymi, poznawczymi).


*) Niniejszy Certyfikat „Jednostka Bez Barier” potwierdza zgodność aplikacji (systemu strony BIP) z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, a także ze standardem WCAG 2.1 (na poziomie minimum AA). Nie informuje o poziomie dostępności wszystkich treści publikowanych przez: Ośrodek Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym.